najczestsze-mity-dietetyczne copy

Najczęstsze mity dietetyczne

Najczęstsze i jednocześnie najdziwniejsze mity dietetyczne niejednokrotnie zaskakują mnie na internetowych forach. O tym, jak ważne jest zwiększanie swojej świadomości żywieniowej mówię cały czas i zależy mi, żeby dotrzeć do jak największej liczby osób, które tej świadomości pragną tak samo jak ja.

Zaczynamy więc serię postów „Najdziwniejsze mity dietetyczne”. Na pierwszy ogień idą te, które towarzyszą mi od początku mojej pracy jako dietetyka i nie raz spędziły sen z oczu moich pacjentów. Poniżej podaje rozwiązanie, więc odstresuj się i czytaj:

Mit 1. Nie wolno jeść po 18:00.

A właściwie „jedzenie po 18:00 sprawi, że przytyjesz”, „jak przestaniesz jeść po 18:00 to schudniesz”. Dlaczego właściwie to działa? Bo spożywasz mniej kalorii, odmawiając sobie tego co zjadłbyś normalnie jeszcze po godzinie 18:00. Tymczasem prawda jest taka, że nie jest istotne w jakich godzinach spożyjesz te kalorie. Ważnym jest fakt, żeby nie było ich za dużo.
Gdyby zasada „niejedzenia po 18:00″ była prawdziwa i trafna, ludzie pracujący na nocne zmiany nie mieliby szans na szczupłą sylwetkę lub musieliby się głodzić do rana, sportowcy robiąc trening późną porą nie mogliby zjeść posiłku potreningowego, czekając na niego do rana…
Nie w tym rzecz! Jeśli chcemy ustalić jakieś zasady ostatniego posiłku ustalmy takie, żeby służyły ciału i głowie:
·         ostatni posiłek zjedz godzinę przed snem
·         zadbaj o wysoką podaż białka
·         ostatni posiłek uzupełnij o suplementacje na lepszy sen i regenerację

Mit 2. Z diety musimy wykluczyć owoce, żeby schudnąć.
Fruktoza to cukier zawarty w owocach. Jak dowodzą badania przyczynia się ona do otyłości wszystkich ssaków. Badania te jednak zostały podważone solidną argumentacją. Otyłość badanych ssaków wynikała z nadmiaru podawanej fruktozy, a nie konkretnie fruktozą. Koniec końców ponownie dowiedziono, że to kalorie w zbyt dużych ilościach, niezależnie skąd pochodzą, są jedynym powodem dla odkładania niepotrzebnych kilogramów.
Fruktoza sama w sobie nie przyczynia się więc do otyłości, tym bardziej nie ma negatywnego wpływu na proces odchudzania. W zbilansowanej diecie jej ilość  będzie na tyle „bezpieczna”, żeby zadbać o idealną sylwetkę.
Powinniśmy się więc skupić na pozytywnych aspektach owoców w diecie:
·         są niezastąpionym źródłem witamin, głównie witaminy C
·         zawierają wiele składników mineralnych

·         są bogate w błonnik pokarmowy, a on zmniejsza wchłanianie cholesterolu, obniża stężenie glukozy we krwi i daje uczucie sytości

To i parę innych argumentów sprawia, że owoce mają wysoką gęstość odżywczą, oznacza to, że w stosunkowo niewielkiej kaloryczności znajdziemy naprawdę dużo wartości odżywczych.

Mit 3.  Wykluczenie mięsa z diety pozwoli schudnąć.
Nic bardziej mylnego. Tutaj temat jest prosty – mięso to białko, czasem z tłuszczem, ale w diecie wegetariańskiej te makroskładniki musisz zastąpić innymi produktami, niż mięso, bo jak ważna jest podaż białka nikomu nie trzeba mówić. Bilans kaloryczny pozostaje bez zmian, a więc tylko zmieniasz źródło. Nie ma to wpływu na proces odchudzania.
Proponuję ze swojej strony parę rozwiązań:
·         wybieraj mięsa z najniższą zawartością tłuszczu, takie jak indyk i kurczak
·         raz w tygodniu pozwól sobie na mięso bardziej tłuste – wołowinę, czy wieprzowinę
·         dwa razy w tygodniu spożywaj ryby

·         raz w tygodniu zastąp mięso soją

Autor:
Paula Słowik

CHCĘ POMÓC

Skontaktuj się z nami, jeśli masz pomysł na przedsięwzięcie, chciałbyś przekazać darowiznę rzeczową lub poświęcić czas. Opisz, jak widzisz swój udział w naszej społeczności, na pewno odpowiemy.
Gorąco zapraszamy do wsparcia działań Fundacji Realizatornia.

DANE DO PRZELEWU :

Bank Pekao z siedzibą w Warszawie, ul. Grzybowska 53/57

NUMER KONTA :

Bank Pekao
75 1240 2135 1111 0010 8379 9557

DANE FUNDACJI :

Ul. Pielgrzymów 28/17
04-417 Warszawa

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *