Podstawy dietetyki

Podstawy dietetyki na co dzień

W artykule „Zdrowe odżywianie” przekazaliśmy Wam najważniejsze informacje – fundamenty, na których opiera się codzienność w praktyce zdrowego odżywiania. Wszystko wydaje się być łatwe, jednak jak wcielić w życie pozornie proste zasady, kiedy nie wiemy, co oznacza posiłek pełnowartościowy? Gdzie szukać poszczególnych makroskładników i czym zastąpić ulubione potrawy tak, aby były w wersji „healthy”?

Wszystko zależy od tego, jaki mamy cel, styl życia, jaki metabolizm wypracowało nasze ciało, czy dużo aktywności mamy w ciągu dnia. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że każdy organizm wymaga czasu na obserwację. Dobra wiadomość jest taka, że nikt lepiej nie „przeczyta” Twojego ciała niż Ty sam, a więc pomogę Ci „przeczytać” choć parę linijek, aby wzbudzić w Tobie ciekawość i chęć działania.

Jak wybierać najmniej przetworzone produkty?

Czytaj etykiety i wybieraj produkty, które skład mają jak najkrótszy, a przede wszystkim prosty w odczycie dla Ciebie. Takie produkty będą bezpieczne i zdrowe. Im więcej występuje oznaczeń lub słów, które nawet ciężko przeczytać, tym gorszej jakości produkt trzymamy w ręku.

Jak zapewnić sobie posiłki pełnowartościowe?

Powtórzę się – czytaj etykiety. Nie dla każdego oczywiste jest w jakich produktach znajduje się białko, zdrowe tłuszcze czy węglowodany. Zasada jest prosta – wszystkie te wartości są podane z tyłu opakowania, które trzymasz, a Twoim zadaniem jest produkty połączyć tak, aby stworzyły posiłek, w którym będzie występować każdy z tych składników. Na razie wydaje się to skomplikowane, jednak z biegiem czasu zapamiętasz, co należy do jakiej grupy.

Jak wykluczyć z diety produkty, od których tyjemy?

Nie wykluczać, bo nie ma produktów od których tyjemy. Następnym więc zadaniem będzie jeść tyle ile potrzebujesz, tylko jak? Tak, aby głód nie doskwierał między posiłkami, a żeby po każdym posiłku nie odczuwać uczucia pełności czy przejedzenia. Sprowadza się to do regularności, mniej, a częściej ułatwi Ci to zadanie.

Możesz więc zacząć szykować swoje posiłki. Ich wcześniejsze przygotowanie na cały dzień da poczucie satysfakcji i pewność, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Nie daj zapędzić się w skrajności. Wybieraj to, co lubisz i na co masz ochotę, w takiej ilości, jakiej potrzebuje organizm. Nie zapomnij zabrać ze sobą butelki wody!

Autor:
Paula Słowik

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *